Meditativní vánoční čtivo

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 18. 12. 2016 v kategorii Z mé četby, přečteno: 682×
495-big.jpg

Hodně se připomínají deprese vyvolané obdobím kolem zimního slunovratu, kdy je dvě třetiny dne tma a je zima. Leckdy i v krátké světlé části dne je chmurno. Toužíme po světle a teple. Teplo patří k životu. Tělo zemřelého člověka vychladne, teplota se vyrovná s okolím. Světlo a život tradičně patří k sobě. Rostliny se v jistém smyslu živí světlem. Ne zcela prozkoumaným způsobem pod vlivem světla přijímají z okolí oxid uhličitý, berou si z něj uhlík na stavbu těla a vracejí do okolí kyslík. Koneckonců vešekerá energie, jíž přijímáme z těl organismů, jimiž se sytíme a živíme, je trasformovaná sluneční energie.

Světlo je na hranicích fyzického a duchovního světa. Světlo je fyzicky to, díky čemu cokoli vidíme. Světlo mysli je to, díky čemu čemukoli rozumíme. O Bohu, jak ho přijímají křesťané, čteme v Bibli, že je Světlo a že v něm není žádná tma.

V létě je světlo zřejmé, je ho všude plno. Duchovní a duševní světlo se promítá do přírody. V zimě světlo zůstává uvnitř. Přírodě ho dočasně stačí minimum. Jeho nouze pro oči může osvěcovat mysl a srdce. Karel Funk názvem své knihy mluví i p§lnočním slunci vánoc. Nabídne připomínku adventu a pak nabízí meditace na dny mezi slavností Narození Páně a Epifanií. Těchto dvanáct nocí, to jsou právě vánoce. Podněty mu pro tyto úvahy poskytuje Rudolf Steiner.

(Karel Funk: Za půlnočním sluncem vánoc, Malvern, Praha, 2016)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a nula