Komentář: Kříže na italských školách

Není to sice diskuse k článku nahoře, ale budu muset vyhovět a reagovat na událost a její komentáře, na které Miloš Dostál zde odkazuje.

Italský stát je podle ústavy konfesně neutrální. Všechna vyznání jsou si rovna. Žádnému náboženskému směru se nebrání užívat symboly, mít své budovy či prostory, konat své bohoslužby a provozovat své školy a všude jsou hodně exponovány tyto symboly. Itálie má na rozdíl od České republiky státní školy.  Církevní školy pracují pod autoritou církve a vyjadřují to použitím církevních symbolů. U státních škol je přirozené, aby používaly státní symboly. Bývá to obraz hlavy státu, státní znak ap. Na našich bývalých státních školách visel a leckde i po jejich oddělení od státní administrativy visí fotografie prezidenta.

Kříž s korpusem je symbolem římskokatolické církve. Italský stát není s touto církví totožný. Není to už papežský stát. Není církvi podřízen. Je suverénní. Musí být stejně k dispozici občanům všech vyznání, jak 88% katolíků (ovšem s tím, že podle solidního výzkumu Eurobarometr 74% italských obyvatel věří, že je Bůh!), tak také  6% těch, kteří se neupisují žádnému registrovanému náboženství a rovněž i zbytku obyvatelstva různých jiných vyznání. (Existují i jiná hodnocení procentuálního zastoupení náboženských pozic v Itálii.) Proto stát je a musí zůstat konfesně otevřený, příznivý všem konfesím a neutrální.

Systém v současné západní civilizaci obstojí jen jako vláda zákona. Itálie dobrovolně přijala jurisdikci Evropského soudního dvora pro lidská práva a nemůže jeho rozhodnutí přijímat, jen když jsou přáním veřejnosti, parlamentu či vlády příznivá. Respektuje právní normy Rady Evropy, k nimž se členstvím v této organizaci přihlásila. Může se samozřejmě rozhodnout pro vládu davu proti vládě zákona, ale tam pak v principu lynč nahrazuje právo a může se koneckonců dát volné pole působení organizacím jako Cosa nostra nebo Ndranghetta.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a šest