Kalijuga vrcholí

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 4. 1. 2010 v kategorii Spirituální a filosofické inspirace, přečteno: 7952×
3b6ab514b85c8.jpg

Podle některých indických tradic začala (v přepočtu na náš kalendář) 18. února 3102 před n. l. kalijuga, éra neřestí a zlořádu. Je to čtvrtá etapa velkého světového cyklu, temná doba, kdy je lidstvo nejvíc vzdáleno od duchovních kořenů. Po ní náš vesmír zaniká. Podle jiného pojetí nastává Brahmova noc.

Ať již se důvody vidí tam nebo onde, ať již někdo hází při výpočtu délky této epochy desítkami tisíc let nahoru nebo dolů dle svých libostí, prosté pozorování postupu lidstva tuto intuici v obecných rysech podporuje. Přesná časoprostorová faktografie nebývá v mytologicky zpracované zkušenosti tak důležitá.

Monarchie, tak raná, že je dostupná spíše v legendách, než v holé historické látce, byla posvátnou vládou, která byla zároveň péčí o svěřené tvorstvo a svěřené lidi. V dobách nasledujícího sesuvu se obrátila v diktaturu, despocii nebo tyranii.

Aristokracie, vysněná vláda nejlepších v historicky doložené době postupně degeneruje v oligarchii, vládu nehorších. Její krystalicky čistou podobou je plutokracie (diktatura kapitálu) dnes všude prosazovaná ozbrojenou mocí bohatého Severu.

Politeia, vláda se souhlasem a za účasti uspořádaného občanského společenství se zvrhla v to, co se nazývá demokracií a co by správně mělo být označeno jako ochlokracie, tedy v moc slepého davu, který lynčuje menšiny, odlišné a výjimečné jednotlivce, který ničí vynikající díla umění. Je to mechanická vláda většiny popírající vládu práva.

Radikální postup kalijugy se neprojevuje jen v politice. Po éře raných komplikovaných jazyků s četnými dnes už těžko srozumitelnými jazykovými kategoriemi, bohatým lexikem, náročnou melodikou a jemnými významovými odstíny přicházejí jazyky, v nichž slova delší než dvouslabičná jsou prohlášena za snobství a staromilství. Cílem této jazykové progrese je sesuv k zvířecím skřekům. Je to zřejmé, jazyky, které byly na chvíli, přechodně ušetřeny ničivého vlivu moderní a postmoderní civilizace, mají deset pádů, více než jednotné a množné číslo, ba dokonce více, než tři rody. U nejpokročilejších jazyků jsme dospěli k dvěma číslům, jednomu až dvěma pádům a k tomu, že téměř vše, kromě mužů a žen je středního rodu.

Ze složitých hudebních systémů vyjadřujících nejsubtilnější odstíny nálad dnes zbyla obliba nejpřízemnější durové tóniny a v hudbě se vystačí s několika málo stále opakovanými akordy. Melodii a harmonii zatlačuje strojově jednoduchý, banální rytmus vzdálený organickým rubatovým složitě proplateným rytmům kosmu a těla.

Rozsáhlé prozaické útvary a básně s náročnou metaforikou se nepíší a pokud je pár podivínů píše, nevydávají se. Nakladatelé nechtějí páchat hromadnou ekonomickou sebevraždu.

Historicky dostupná filosofie patří celá temnému věku a je náhražkou přímého zření idejí. Místo, aby nechala organicky růst životní moudrost, konstruuje myšlenkové systémy. Ale to, co po staletí konstruovala je dnes "dekonstruováno." Nechceme-li použít tento barbarský novotvar, můžeme říci, že myšlenkový svět navazující na antiku, patristiku a scholastiku byl destruován. Poslední nesmělé pokusy o myšlenkovou tvorbu v prostoru generalizované skepse patří fenomenologii. Dnešní akademičtí filosofové jsou již jen historiky filosofie a četní praktičtí filosofové mimo univerzity degenerovali v ideology.

Nejnovější medicína k počtu let života z našeho hlediska nízkému přidala další řekněme dvě či tři desetiletí a z nich velkou část v bídě a na okraji společnosti, v infernu gerontopychiatrických léčeben a léčeben dlouhodobě nemocných. Člověk dosud není léčen, natož uzdravován. Jsou odstraňovány symptomy. Zdraví se stalo zbožím.

Ideologové pokroku jsou zaslepeni. A jsou ochotni ve jménu pokroku popovytahovat v stejnorodé mase všechny, kteří jejich vizi pokroku a modernity nedorostli a utínat hlavy těm, kteří ji přesahují. Ve jménu politického a ekonomického pokroku se v novověku odehrála ta nejkrvavější jatka: genocida Indiánů v severní Americe, francouzské pravzory nacistických koncentráků na koloniálních územích, např. v Alžírsku,  gulagy a vyhlazovací lágry, Coventry Drážďany, Hirošima a Nagasaki, vražedný polpotovský režim v Kambodži, pinochetovský teror v Chile pro nastolení neoliberálního systému, který Francis Fukuyama pokládal za konec dějin.

Můžeme nanejvýš připustit, že tento globální pád lidstva do říše kvantity, mechaniky, do civilizace smrti je nutnou etapou a je tu potenciál záchrany a nového počátku. Avšak to, co se už po pár desetiletí jeví jako červánky nového, alternativního cítění, myšlení a jednání se vždy znovu ukáže jako pouhý obchodní atrtikl a nástroj ovládání.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Corocona z IP 85.71.124.*** | 5.1.2010 00:02
Hezky napsáno, jen aby Vás nezavřeli smile
Citace - Melodii a harmonii zatlačuje strojově jednoduchý, banální rytmus vzdálený komplikovaným rytmům kosmu a těla. -
nesouhlasím. Vzpomeňte si například na africké kmeny (ne jen tam) jednoduché opakující se rytmy je dostávají do harmonie s přírodou kosmu a těla.
Hezký blog, asi se sem budu vracet.
corocona.livejournal.com
ivan.stampach@seznam.cz | 5.1.2010 00:19
S africkou hudbou ve Vašem hodnocení bych souhlasil, měl jsem na mysli na jednom pólu např. indické rágy a na druhém třeba Evu a Vaška. Dal jsem si do záložek Vás lifejournal. Soudě podle fotky žižkovské věže, jíž mám na dohled z okna (kdyby nepřekážel dům naproti), bychom mohli být i sousedi.  smile
ja3 z IP 77.247.224.*** | 30.10.2010 01:00
pravda....nou koment  smile
Nela Neumannová z IP 77.236.194.*** | 7.1.2010 21:43
Pokud se opravdu v plné parádě projevuje kali-yuga, tak se máme (my jako lidstvo) teprve na co těšit, jsme pouze za 5. tisíciletím kali-yugi a měla by trvat asi 432 000 letsmile. Jinak co k tomu říci. Byť je svět takový, jaký je a lidé jsou, jací jsou, snažím se být obklopena lidmi, které mám ráda a se kterými je mi dobře, snažím se dělat, co mě baví, studovat, co mě baví...a zatím mi to diky Bohu všechno vychází, není to útěk z reality, je to můj způsob, jak přežít. Všimla jsem si, že poslední dobou převládá ve Vašich příspěvcích pesimismus, přestože občas svitne záblesk naděje, je mi to líto, i když Vás chápu. Ale třeba je to jen můj pocit. Každopádně ať se Vám daří a jsou Vaše dny šťastné i v novém roce.smile
tereza z IP 86.49.3.*** | 10.1.2010 20:31
Vážený pane Štampachu, velmi si vážím Vašich názorů a bylo by mi ctí, kdybyste se přišel někdy podívat na "mé" nově vznikající fórum o křesťanství na tomto linku krestanskakomunita.forumotion.net a bylo by mi velkou ctí, kdybyste si s námi chtěl občas vyměnit své názory.

Pěkný večer
Tereza
ivan.stampach@seznam.cz | 12.1.2010 10:12
Jak jsem, milá Terezo, do článku napsal, šermování desítkami tisíc let v tom nepokládám za důležité. Je to mytologický obraz vyjadřující jistou tendenci. Nejsem rozhodně optimistou. Nemyslím, že by se vize sociální spravedlnosti musely realizovat. Mám však naději, která sociální tendence překračuje a je zdrojem aktivity a iniciativy.
bblack z IP 109.239.71.*** | 31.8.2010 16:36
To co se týká oné degradace řeči a hudby, mě skutečně nenapadlo, ale smysl to dává. Nicméně je otázkou jestli to není třeba jen chvilkový stav dnešní společnosti, kde je možné všechno...anebo se skutečně jedná o postupný pád k "živočišnosti". Nicméně optimistou jsem, protože svůj osud má v rukou každý sám, takže i když okolí příliš inspirace nepřináší, může si člověk zvolit správnou cestu.
Také občas napíšu nějaký článek-zamyšlení, i když ne příliš valné kvalitysmile
www.bblack.xf.cz
Helena z IP 90.180.229.*** | 22.2.2014 21:44
K tomuto článku se během posledních let navracím. Utěšuje mě, že stále rychlejší sešup naší "civilizace" netrápí jen mě. Zvláštní časová shoda - v roce 2010 jsem na přelomu léta a podzimu pocítila, že došlo k jakémusi pomyslnému zlomu či prudšímu naklopení naší nakloněné roviny... Nyní po téměř čtyřech letech transformujících zážitků mám pocit, že to konečně končí a přichází změna. Dění ve světě pocit nevyvolalo, navenek naopak vše vypadá stále hůř, jak se nám pokládá domino ekonomického systému, příroda je téměř zničená a lidé většinou bezradní a neschopní změnit ničivý způsob života, i kdyby jim v tom nebránili zpupní konstruktéři životního stylu. Kdesi jsem četla, že samotný výpočet délky věků vznikl až v kalijuze, a byl zákonitě zkreslen. Jak dlouho ještě tedy?
ivan.stampach@seznam.cz | 16.3.2014 13:20
Díky za reakci, ke starým článkům se vracím jen jednou za čas, tak jsem Váš komentář starý tři týdny objevil a zveřejnil až teď. Vedu debaty se svými přáteli a v poslední době taky probíráme transformativní životní praxi, a to jak má vliv nejen na jednotlivce, ale i na širší společenské poměry. Časy bych si netroufal odhadovat.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a osm