Mezikulturně k tématu života na cestě

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 19. 8. 2017 v kategorii Z mé četby, přečteno: 736×
index_16.jpg

Náboženství významná pro náš kulturní okruh přinášejí definitivní řešení, připisují si plnost a dokonalost a v tomto smyslu ráda mentorují své okolí. Přitom jejich důležitým tématem je životní provizorium. V křesťanství je známo pojetí církve jako communio viatorum, tedy společenství poutníků. Významným společným tématem je exodus, vyjití z otroctví směrem ke svobodě, které však není snadnou cestou.

První dvě knihy hebrejské Bible, respektive té části Bible, jíž křesťané říkají Starý zákon, spisy nesoucí latinské názvy Genesis (Zrod) a Exodus (Odchod), hovoří o tom, jak Abrahám opustil pohodlné bydlo v sumerském (podle Bible chaldejském) Uru a s důvěrou se vydal do neznáma. Tento motiv se pak opakuje s lidem, jemuž je Abrahám mytologickým praotcem, se společenstvím Izraele, které po dramatických událostech opustí Egypt, v němž otročil, ale nedospěje brzy do zaslíbené země. Putuje po čtyřicet let sinajskou pouští. Vůdce lidu, Mojžíš, a jistě mnoho těch, kdo vyšli z Egypta, se nedočkali překročení řeky Jordán a vstupu do Země izraelské.

Bible_exodus_37880447Druhá kniha hebrejské Bible hovoří o tom, jak Abrahám opustil pohodlné bydlo a s důvěrou se vydal do neznáma. Tento motiv se pak v pozdějších částech opakuje. Repro DR

Od Židů převzali téma života na cestě, putování s důvěrou a nadějí, ale bez předem daného a jistého cíle i křesťané. Zapomínali však často na to, že jsou společenstvím poutníků. Vytvořili statické historické těleso, corpus christianorum, křesťanstvo, křesťanskou říši či civilizaci vlastnící celou pravdu a všechny prostředky vedoucí ke spáse. Přesto jim zejména velikonoční liturgie připomíná životní putování a to, jak k životu patří nejistota.

Tématu exodu je věnováno nové číslo (č. 76, roč. 2017/5777) Revue Společnosti křesťanů a Židů. Jeho tištěná podoba se expeduje zejména členům společnosti, která Revue vydává, číslo je však dostupné na internetu. Vedle dvou článků spíše spolkového významu, o aktivitách společnosti v občanském roce 2017 a vzpomínkového textu o počátcích SKŽ, najdeme v čísle články o přítomnosti tématu života na cestě v judaismu a křesťanství, ale rovněž v islámu, který se postupně v SKŽ i v jejím mezinárodním zázemí stal třetím partnerem.

Autorsky v revue mimořádně plodný autor, jezuita odborně zaměřený na judaismus a na současné židovské myšlení Josef Blaha má v časopisu tři články. V jednom konfrontuje biblický exodus izraelského lidu s cestou duše, již představuje Dantova Božská komedie a ve druhém se věnuje biblické knize Exodus. Srovnává vykoupení, jež má pro křesťany zásvětní význam jako duchovní skutečnost, s židovským pojetím vykoupení jako nastolení spravedlivého řádu a naznačuje možnost křesťanské inspirace u Židů. Další text mimo hlavní téma čísla se věnuje existenciálnímu výkladu biblického námětu obětování Abrahámova syna Izáka u Sørena Kierkegaarda.

Pozemským smyslem vykoupení, vyjití ze země otroctví se zabývá krátké sdělení Ivany Noble, jež je domovsky na Evangelické teologické fakultě UK. Probírá latinskoamerickou křesťanskou teologii (a praxi) osvobození. Spatřuje v ní přesvědčení, že Bůh Abrahámův, Izákův a Jákobův a otec Ježíše Krista zasáhne v dějinách, kdekoli se stane bezpráví a kdekoli jsou chudí utlačováni. Snad lze dodat, že teologická škola, již Noble představuje, je zároveň výzvou k účasti na tomto ději.

Klasik české islamologie Luboš Kropáček se věnuje Muhammadovu odchodu z Mekky, který jakožto hidžra je zakládající událostí islámu. Její různé výklady obsahují historické a současné přesvědčení islámských vykladačů, které ve shodě s partnerskými „abrahámovskými“ náboženstvími (tedy s judaismem a křesťanstvím) promýšlí vnitřní emigraci, exil z nedobrých podmínek a hledání nového společenství. Připouští, že jejich povědomí, jak neuspokojivý je život islámské společnosti a jaká cesta se nabízí, se nestáčí vždy dobrým směrem. Naznačuje a snad někdy v budoucnu konkrétně přiblíží i cesty nadějnější.

Pavla Damohorská působící na judaistickém pracovišti Husitské teologické fakulty UK probírá podrobněji židovskou liturgii kolem tématu exodu, například pesachový seder, rituální hostinu znázorňující hod společenství, které se vydává na cestu. Tento obřad spojuje s křesťanskou Večeří Páně evangelický farář Mikuláš Vymětal, který slouží berounskému sboru a má v Českobratrské církvi evangelické na starosti službu vyčleněným komunitám a přistěhovalcům.

Podnětné číslo uzavírá recenze knihy religionistiky a bývalé předsedkyně SKŽ Ruth Jochanan Weiniger Eliášovy příběhy na zemi, na nebi a na moři od současné předsedkyně Zory Novákové a čtyři básně Jakuba Lva Houdka.

Revue Společnosti křesťanů a Židů, č. 76, rok 2017/5777

(Původně v Deníku Referendum 19.8.2017, http://denikreferendum.cz, obrázek v textu převzat z DR, úvodní snímek (obálka staršího čísla Revue SKŽ, volně přístupný na internetu.)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a čtyři