Koncentrační lágry snad přece jen ne

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 23. 4. 2017 v kategorii Politické aktuality, přečteno: 876×
zuno9fu.jpg

Dnes, 22. dubna bylo publikováno, že papež přirvnal uprchlické tábory v v Řecku a v jižní Itálii k nacistickým koncentračním lágrům. Umím si představit (a sdlet) jeho soucítění s lidi v těchto lágrech, ale musím konstatovat, že toto přirovnání je krajně necitlivé.

Mimo imigranty s právem na politický asyl (z válečných zón a krutých diktatur) jde, zdá se, že ve výrazné většině, o příslušníky málo početné vyšší střední vrstvy z afrických zemí, kteří si nechali namluvit od pirátů, že je za velké peníze dopraví do bohaté, pohostinné a štědré Evropy, kde se budou mít dobře.

Skončili v lágrech. Byli překvapeni a zklamání podobně jako n
aši ekonomićtí emigranti v létech 1948-1989, když se ocitli v lágrech, např. Traiskirchen. Jenže naší emigranti se brzy naučili jazyk, potvrdili si kvalifikaci a byli schopni se zařadit do života rakouské, německé, americké, kanadské nebo australské společnosti a mohli třeba po roce lágr legálně opustit. A někteří byli pak ekonomicky úspěšní.

Teď je kapacita detečních zařízení v Řecku a v jižní Itálii překročena. Migranti prý odmítají trvale se usídlit jinde než v Británii, Německu a případně Skandinávii. Proto dlouhodobě zůstávají v táborech. Nikdo tam nedokáže zajistit pořádek a rovnoměrné rozdělování potravin a hygienických potřeb. Tito lidé neznají ze zemí, kde žili, dobrovolné dodržování zákona. Není tam tradice demokratického právního státu. Vládne tam právo silné ruky. Tento chaos a nepořádek postihuje nejvíc staré lidi a děti.

Migranti jsou k lágrům připoutáni  tím, že se nemohou vrátit, protože nemají doklady, často uvádějí jinou zemi původu, tyto země je odmítají přijmout. Ani jejich původní státy se k nim neznají, protože nemohou prokázat že tam přísluší.

Kombinace zločinných aktivit pirátských klanů, iluzí o možnostech západní společnosti, neochoty některých zemí přijmout běžence a neochoty běženců se v těchto zemích usadit (v kombinaci s volným pohybem v Schengenu), to vše vyvolává těžkou sociální situaci, kterou je nutno řešit.

Ale přirovnat to ke koncentrákům, kde byli lidé jako vězni totalitního režimu, například jen na základě své etnické nebo náboženské příslušnosti, kde museli odvádět otrockou práci a kde byli systematicky vražděni, je nejen nevhodné, ale krajně necitlivé vůči např. dnešním Židům nebo Romům.

(Ilustrační foto vchodu do nacistického vyhlazovacích koncentračního tábora Osvětim volně dostupné na internetu.)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a dvě