Krok k otevření svobodného zednářství ženám?

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 11. 8. v kategorii Duch a současnost, přečteno: 376×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinehqdefault_2.jpg

   Spojená veliká lóže Anglie, která má neformálně vůdčí roli v celosvětově (i u nás) výrazně většinovém čistě mužském tradičním svobodném zednářství, rozhodla podle dostupných zdrojů, že bratří mají podpořit členy řádu, kteří podstoupili proceduru změny pohlaví. Zůstávají i jako ženy členkami lóže a celého řádu. 

   Stejně tak opačně s kandidáty („hledajícími“), kteří se narodili jako ženy a stali se na základě své osobní preference a svobodného rozhodnutí lékařským zákrokem muži, se má zacházet stejně jako s kterýmkoliv jiným mužským kandidátem.

   Rozhodnutí se uvádí do souvislosti s britskými zákony zabraňujícími diskriminaci v souvislosti s genderovými změnami. Svobodné zednářství je tradičně hybatelem liberálních posunů ve společnosti. Je zřejmé, že se potřebuje vyrovnat i s novou rozšířenou koncepcí lidských práv, kterou odmítají konzervativní, tradičně náboženské politické směry.

   Je otázkou, jak budou na změnu stanoviska anglické veliké lóže reagovat s ní propojené obedience v dalších zemích, včetně Afriky a postkomunistické střední a východní Evropy, které jsou tradičně konzervativnější. Je rovněž otázkou, zůstane-li u tohoto posunu, nebo je-li toto liberální opatření testem daleko podstatnější budoucí změny, jíž by bylo přijímání žen do lóží.

   V sousedství tradičního čistě mužského zednářství v některých zemích existují, spíše jako určitý experiment, čistě ženské lóže. V Česku, pokud je známo, se o něčem takovém uvažovalo, k ustavení regulární ženské lóže nedošlo. Smíšené, mužsko-ženské lóže zůstávají zatím mimo hlavní proud svobodného zednářství. Někdy se o této zednářské menšině hovoří jako o liberálním svobodném zednářství.

   V Česku je zatím tradiční mužské zednářství zastoupeno Velikou lóží České republiky (VLČR), která má v současnosti 26 lóží, z toho 15 pražských a 5 lóží (čtyři v Praze), které pracují (i) v jiných jazycích než v češtině (angličtina, francouzština, němčina, italština). Má vzájemné uznání s velikými lóžemi na všech obývaných světadílech. Odhaduje se, že má v současnosti přes čtyři sta členů.

    Jinými, též čistě mužskými obediencemi, které však nemají široké mezinárodní uznání jsou Velká lóže Zemí Českých a dále Veliká národní lóže česká, která zahrnuje ve třech pražských lóžích několik desítek svobodných zednářů, kteří se odštěpili od VLČR pro nesouhlas s postupem velkého sjednocování českého zednářstva roku 2008.

    Tři smíšené mužsko-ženské lóže (v Praze, Brně a Písku) má Velká lóže svobodných zednářů Humanitas Bohemia, s počtem členek a členů odhadovaným na asi čtyřicet osob. Podobně smíšená je i pražská lóže Řetěz spojení, která je součástí mezinárodního liberálního řádu Le Droit humain zastoupeného jinak i ve Francii, Belgii a Portugalsku.

   Pro regulární české zednářství se otázka transgender členů zatím nejeví jako problém k řešení a otázka možného budoucího přijímání žen zůstává otevřena celosvětově.

(Původně určeno pro Náboženský infoservis Dingiru; úvodní snímek volně přístupný na internetu.)

 

Zdroje:

https://www.nytimes.com/2018/08/01/world/europe/uk-freemasons-transgender.html 

http://www.vlcr.cz/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a jedna