Dvojznačná svoboda vyznání

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 22. 7. 2017 v kategorii Duch a současnost, přečteno: 608×
putin-socha-svobody.jpg

Letos na jaře oznámené prohlášení náboženské společnosti svědků Jehovových ruskými státními orgány za extremistickou organizaci a následná do současnosti pokračující vlna útoků na místa, kde se toto společenství schází, na členy a představitele, a dokonce na jejich děti vyvolala vlnu solidarity. Rozhodnutí ruského Nejvyššího soudu je pokládáno za ukázku rozporu autoritativního režimu s liberálními principy.

Pozoruhodné je odůvodnění tohoto rozhodnutí. Obhájci zákazu argumentují tím, že NSSJ omezují práva svých členů. Alexander Dvorkin, prezident antikultovní Asociace center pro studium náboženství a sekt, tvrdí, že jde o ochranu práv lidí, kteří jsou touto organizací omezováni: Svědkové Jehovovi udržují přísnou kontrolu nad každým aspektem života svých členů, včetně těch nejintimnějších momentů jejich rodinného života. Obrana svědků je podle něj bojem za práva organizace, která lidská práva porušuje.  

Jedinec a církve
Ruský zákrok se jeví jako radikální zejména z českého hlediska, kde individuální svoboda vyznání je doplněna legislativně i soudně vícekrát potvrzena extenzivně chápanou nezávislostí náboženských organizací na státních orgánech. Znamená to, že stát sám sobě bere právo hájit svobodu smýšlení a svobodu projevu jednotlivců proti rozhodnutím náboženských organizací trestajících jednotlivce za jejich vyjádřená stanoviska. Stát si odebral právo hájit zaměstnanecká práva pracovníků náboženských společností. Stát nemůže kontrolovat řádné použití účelově poskytnutých finančních prostředků.

Jak je podrobně vyloženo ve sborníku Gerhard Robbers: Stát a církev v zemích EU (Praha: Academia, 2002), v zemích Evropské unie není tak nezávislé postavení náboženských organizací běžné. Vzhledem k rizikům pro bezpečnost občanů a pro svobodu jejich projevu státy omezují vnější projevy náboženských společností a mají vliv na jejich oficiální činitele, například na jejich ustavování.

Kupříkladu Cornerstone Christian Academy School byla vyloučena ze sítě veřejných škol za to, že odmítla odstranit z připravované učebnice označení homosexuality za těžký hřích. Foto privateschoolreview.com

V konkrétních případech dochází k prohlášení státní ochrany individuální svobody proti nárokům církví a jiných náboženských uskupení za totalitní zásahy. Některé kanadské křesťanské organizace prohlásily za totalitní zákon provincie Ontario, který hájí právo lidí menšinových erotických preferencí na jejich způsob života. Konkrétně šlo o vyloučení Cornerstone Christian Academy School ze sítě veřejných škol za to, že odmítla odstranit z připravované učebnice označení homosexuality za těžký hřích.

Příkladem sporu mezi státní ochranou individuální tělesné integrity a náboženským předpisem, který tuto integritu porušuje, je citlivé téma obřízky praktikované v Evropě hlavně židovskými a islámskými náboženskými obcemi. V USA je obřízka běžnou praxí napříč náboženskými vyznáními. Poté, co podobný spor proběhl v Německu, se v poslední době jedna z norských vládních stran vyslovila, že bude v parlamentu prosazovat zákaz obřízky chlapců do šestnácti let věku. Představitel tamních židovských obcí Ervin Kohn to označil za protižidovskou legislativu. Strana rovněž chce prosadit zákaz nošení hidžábu.

Poměr individuální svobody a osobní integrity ke skutečným či domnělým právům náboženských organizací vůči obyvatelům je otevřeným tématem. Vyloučí-li se radikální autoritativní řešení použité ruskými státními orgány, může míra nezávislosti náboženských organizací být uznána podle liberálních principů a zároveň s vědomím rizik, které z ní vyplývají.

(Původně v Deníku Referendum, http://denikreferendum.cz, 22.7.2017, foto v textu převzati z DR, úvodní foto volně přítupné na internetu.)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a osm