Halík a Templeton

Napsal ivan.stampach@seznam.cz (») 28. 6. 2014 v kategorii Duch a současnost, přečteno: 1577×
2-22a.jpg

Jsem ještě po týdnech dotazován na udělení Templetonovy ceny Halíkovi. Nechtěl jsem se do toho plést, ale něco musím napsat. Je to úryvek rozsáhlejšího rozhovoru k tomuto tématu, který vyjde tiskem, pravděpodobně na podzim v periodiku Tvůrčí život.

Nemyslím, že by zahraničí by s nějakým zklamáním nebo zadotiučiněním zaznamenalo udělení Templetonovy ceny Halíkovi. Jistě mohly o tom být někde krátké zmínky.

Cena je nejednoznačná a ne tak známa jako Nobelovy ceny, k nimž ji česká média přirovnala. Prvními dvěma laureáty této ceny byly nepochybné duchovní osobnosti, Matka Tereza (1973), která pečovala se svými sestrami v ulicích Kalkaty o odložené děti a umírající staré a nemocné, a dále bratr Roger (1974), zakladatel protestantské a později ekumenické mnišské komunity v Taizé. Pak přišli na řadu politik, kardinál a zakladatelka římskokatolického laického hnutí, které pak v době své největší slávy působilo jako mohutná lobby v římské církvi.

Za zvláštní připomenutí stojí ruský spisovatel Alexandr Solženicyn, který později, po návratu do Ruska proslul jako stoupenec silného prezidentského systému a silného vlivu pravoslaví na život státu, tedy současného ruského modelu. Dále to byl americký konzervativní baptistický kazatel Billy Graham, součást pochybného hnutí tzv. televangelistů.

Od osmdesátých let jsou ceny nejčastěji udělovány teologům, kteří jsou zároveň odborníky v některé z přírodních věd (astronomie, fyzika, biologie) a pracují na smíření vědy a dogmatického náboženství.

Templetonova cena jako podobné jiné ceny vyžadují od laureáta mimořádné schopnosti a dovednosti. Halík je v tom všem, co taková cena vyžaduje, zcela mimořádně nadaný. Je vysoce nadprůměrně inteligentní, je doma v kulturním kontextu, má oslnivý styl psaných i mluvených textů, má bystrou mysl, postřeh a rychle chápe souvislosti.

Má bohatou a rozmanitou životní zkušenost od práce lektora na Institutu pro výchovu vedoucích pracovníků na ministerstvu průmyslu v létech 1975 – 1984 přes kontakty s disidentským prostředím po církevní zkušenosti a funkce (mj. papežský prelát) a činnost akademickou (profesor Karlovy univerzity a cambridgeské univerzity). Dokáže být diplomatický, má správné přátele na správných místech. Má mimořádnou schopnost poznat, kdo je postavou klíčovou a kdo je jen „malou rybou“.

Proto si myslím, že cena si našla správného adresáta a Halíkovi jsem k jejímu udělení soukromě blahopřál a mohu to zopakovat i zde veřejně.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a čtyři